85,00 (KDV Dahil)
 600,00 (KDV Dahil)
 320,00 (KDV Dahil)

Filtre Kahve

 

Türkiye’de tüketimi her geçen gün daha da artan ve adını daha sık duymaya başladığımız filtre kahve aslında hiç de yeni bir hazırlama yöntemi değil. Bin yılı aşkın süredir Dünya’nın bir çok ülkesinde kahve çoğunlukla bu şekilde içiliyor. Gerek ekipman – makine – hazırlanış kolaylığı, gerekse lezzet alışkanlıkları açısından filtre kahve raflarımızda ve kültürümüzde edindiği yeri koruyacağa benziyor.

 

Filtre Kahve Nedir?

Bu isim biraz kafa karıştırıyor açıkçası çünkü hemen hemen tüm kahve hazırlama yöntemlerinde (Türk kahvesi hariç) bir şekilde filtreleme uygulanır. Espresso da dahi, makine oluşturduğu basınç ile kahvenin “portafilter”  adı verilen bir filtrasyon aparatından süzdürülmesi esası vardır. Ama bugün literatürde “filtre kahve” genellikle belirli bir grup aleti temsil eden bir kategori için kullanılır, kağıt yada metal filtreli makineler, Aeropress, Pourover, Chemex, French Press, Sifon (syphon) ve daha fazlası…

 

Filtre Kahve ile Espresso Arasındaki Fark nedir?

Kimi otoriteler, kafeler, baristalar filtre kahveyi “basınçsız demleme” olarak tasvir ederek basınç ile hazırlanan espresso kahve tariflerinden (latte, americano vb..) ayrıştırırlar. Basınçla demlenen espresso kahve filtre kahveye nazaran çok daha koyu ve yoğundur. Bu kahve, makineden çıktığı koyu haliyle içilebileceği gibi, sıcak köpürtülmüş süt yada sıcak su ile seyreltilip tüketilmesi oldukça popülerdir. Filtre kahve kıvam açısından daha hafif, kullanımına göre daha aromalı ve detaylara ev sahipliği yapan bir yapıya sahiptir.

Bir diğer deyişle, espresso süzme yoğurt ise filtre kahve ayrandır.

Kahve Seçimi

Filtre kahve yapmak için satın alacağınız kahvenin kaliteli bir Single-Origin/ Yöresel olmasına dikkat ederek güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Şöyle ifade edeyim; blend/harman kahve tercih etmeyin çünkü seçtiğiniz bir yöreye ait kahvenin ayırıcı özelliklerini deneyimlemek bu dünyaya atılacak keyifli bir ilk adım olacaktır. Ben kişisel olarak, Santos yöresinde yetişen kahvenin o pürüzsüz, yumuşak ve canlı içiminin, lezzet alışkanlıklarımızla ve kültürümüzle bire bir örtüştüğünü düşünüyor ve çok popüler olacağını düşünüyorum.

Bunun yanında, (ben dahil) çoğu kahve tüketicisi filtre kahve için daha açık bir kavurum tercih eder. Kavurum derecesi arttıkça kahve, içerdiği aroma, koku ve reha gibi karakteristik özelliklerinden yoksunlaşmaya ve acı tatlar edinmeye başlayacaktır. Tabi ki bu acı tatları fincanlarında arayan geniş bir filtre kahve tüketici kitlesi yok değil.

 

 

Filtre Kahve Demleme Ekipman Seçenekleri

Filtre Kahve Makinesi / Coffeemaker

Çeşitli çalışma prensipleri bulunan, küçük ev aleti yada mutfak robotu görünümlü filtre kahve makinesinin kullanımı oldukça yaygındır. Filtre kahve kağıdı yada metal bir filtre içine yerleştirilmiş öğütülmüş kahve üzerinden sıcak su ve su buharının alttaki kahve haznesine süzdürülmesi esasına dayanır. 10 -15 dakikada hazır hale gelen bol miktarda kahve makinenin özelliklerine göre  2-3 saat sıcak kalacaktır. İş yerleri ve ofisler gibi kahve sirkülasyonunun fazla, zamanın az  olduğu yerler için idealdir.